BELLY DANCING ΓIA ΔIAXEIPIΣH TOY AΓXOYΣ & TΩN ΔIATPOΦIKΩN ΔIATAPAΧΩN

«ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ

ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΤΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ»

γράφει η επιστημονική μας συνεργάτης, Ψυχολόγος

(Συνθετική Ψυχοθεραπευτική Συμβουλευτική)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ

Ένα από τα ψυχολογικά οφέλη του Οριεντάλ που συνήθως υποτιμούμε είναι η ανακούφιση από το στρες. Το μυστικό σε αυτό κρύβεται στο ότι αφιερώνουμε χρόνο στο εαυτό μας. Ειδικά σε πολύ στρεσογόνες περιόδους αυτό μπορεί να αποδειχθεί πάρα πολύ ευεργετικό. Όπως ο διαλογισμός και η yoga, έτσι και το bellydancing, απευθύνεται σε ανθρώπους που αναζητούν την εσωτερική γαλήνη και αρμονία.

Σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε σε γυναίκες που παρακολουθούσαν συστηματικά μαθήματα ανατολίτικου χορού (oriental), παρατηρήθηκε ότι μετά το μάθημα, οι περισσότερες γυναίκες δήλωσαν ότι ένιωθαν «καθαρές» από αρνητικά συναισθήματα, ανανεωμένες και «φορτισμένες» με ενέργεια, κι ότι η ώρα του μαθήματος είναι η μόνη ώρα που μπορούν να αφήσουν τελείως έξω από το μυαλό τους τα προβλήματα και να ευχαριστηθούν απολύτως τη στιγμή.

Αυτό είναι ιδιαίτερα βοηθητικό, ειδικά στις δυτικές κοινωνίες όπου οι γυναίκες αναμένεται να έχουν μία επιτυχημένη καριέρα και παράλληλα να είναι τέλειες μητέρες, τέλειες σύζυγοι και όλα αυτά χωρίς να χάνουν την ανεξαρτησία τους. Αν μάλιστα αναλογιστούμε, πόσα άλλα προβλήματα μπορούν να προκύψουν από το στρες, δεν πρέπει να σε καμία περίπτωση να θεωρούμε αμελητέο το όφελος της αντιμετώπισης του άγχους.

Ο ανατολίτικος χορός της κοιλιάς μπορεί επίσης να αποτελέσει ένα πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο για τις γυναίκες που αντιμετωπίζουν κάποιο είδος διατροφικής διαταραχής. Ο λόγος έγκειται στο γεγονός ότι οι άνθρωποι που πάσχουν από κάποιο είδος διαταραχής της διατροφής, έχουν στην πλειοψηφία τους μία διαστρεβλωμένη εικόνα για το σώμα τους.

Το bellydance έχει την ιδιότητα να βελτιώνει την αυτοεικόνα και να συμφιλιώνει τη γυναίκα με το σώμα της. Επιπλέον, ως είδος χορού δεν απαιτεί από την χορεύτρια να πληροί συγκεκριμένες προϋποθέσεις, να είναι για παράδειγμα αδύνατη ή γυμνασμένη. Αντίθετα το οριεντάλ μπορεί να χορευτεί εξίσου όμορφα από οποιαδήποτε γυναίκα αναδεικνύοντας τα δυνατά χαρακτηριστικά της κάθε μιας, είτε αυτά είναι καμπύλες, είτε γυμνασμένη κοιλιά, είτε μακριά πόδια, είτε όμορφο στήθος.

Μπορεί το oriental από μόνο του να μην έχει αποτελέσματα στις διατροφικές διαταραχές, καθώς απαιτούν συνεργασία πλήθους επαγγελματιών για την επιτυχή αντιμετώπισή τους (ψυχολόγου, διατροφολόγου, γενικού ιατρού και ψυχιάτρου), σε συνδυασμό όμως με όλα αυτά, δίνει στις γυναίκες τη δυνατότητα να αγαπήσουν το σώμα τους, με τα προτερήματα και τα ελαττώματά του, και να αισθανθούν μία μεγάλη ανάγκη να το φροντίσουν.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ
Ψυχολόγος
Συνθετική Ψυχοθεραπευτική Συμβουλευτική
www.facebook.com/konstantina.karakatsani.psychologos
www.konstantinakarakatsani.com

***

Το Εξειδικευμένο Κέντρο Διδασκαλίας Ανατολίτικου Χορού GADALA, που λειτουργεί πλέον ως Πιστοποιημένο  ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.1 & Αναγνωρισμένο Εκπαιδευτήριο από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού, ευχαριστεί θερμά την ψυχολόγο Κωνσταντίνα Καρακατσάνη για την πολύτιμη συνεργασία αλλά και την σημαντική συνεισφορά της ως προς την εμπεριστατωμένη ενημέρωση των μελών της official σελίδας μας όπως επίσης και των μαθητών της σχολής μας, μέσω του αξιόλογου άρθρου της με θέμα: “Ο ανατολίτικος χορός για την διαχείρηση του αγχους & των διατροφικών διαταραχών".

Τα μαθήματα oriental με την μέθοδο GADALA μπορούν να πραγματοποιηθούν οποιαδήποτε μέρα και ώρα επιλέξει ο σπουδαστής ανάλογα με το επίπεδό του από τα προσφερόμενα πρωινά και τα απογευματινά εξειδικευμένα τμήματα της σχολής.

Αναλυτικότερα μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα σπουδών και τα πακέτα ομαδικών μαθημάτων μας ΕΔΩ

Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας με την γραμματεία του κέντρου μας καθημερινά το απόγευμα από τις 17:00 εως 21:00 και κάθε Τρίτη, Τετάρτη & Πέμπτη 10:00 έως 13:00 στο τηλέφωνο 210 3211008.

Διδαχτείτε ποιοτικά δίπλα μας τον αυθεντικό ανατολίτικο χορό!